доц. д-р инж.

РУМЕН МИХАЙЛОВ КИРОВ

сл. тел.: +359 52 383623 e-mail: Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.

Образование:

• 1974 г. – инженер магистър, Технически университет – София, специалност "Електроснабдяване и електрообзавеждане".
  • 1988 г. – доктор, МЕИ Москва, 020407, „Светлинна техника и източници на светлина”
  • 1999 г. – доцент, 020415, „Електроснабдяване и електрообзавеждане”

Научни интереси:

• Електроснабдяване.
  • Качество в електроснабдителни системи.
  • Компенсация на реактивни товари.

Преподавани дисциплини:

• "Електроснабдяване"
  • "Eксплоатация на електрически уредби"
  • "Оптимизация на електроснабдяването"
  • "Технико-икономически проблеми на рационалното електропотребление
  • "Надеждност в електроснабдяването"
  • "Електроенергийна ефективност"

Публикации:

1. Проект "Интелигентно улично осветление на гр. Варна", август 2015, Възложител - Община Варна,

2. Киров Р.М , Цонев. Ц.К., Василев Р.Н., Гюров В.Н , Реактивната мощност с капацитивен характер – основен фактор влошаващ технико-икономическите показатели на ТИС в градския ел. транспорт., Енергиен форум, Варна  2005 г.

3. Киров Р.М., Гюров В.Н. Цонев. Ц.К., Василев Р.Н., Подобряване ефективността на работа на електрическите мрежи чрез излседване коефициента на загубите d в реални експолатационни условия., Енергиен форум, Варна  2005 г.

4. Киров Р.М.,  Гюров В.Н., Славов Н.З., Изследване на възможностите  за оптимизиране загубите на мощност от влошено качество на електрическата енергия., Международен конгрес, ТУ-Варна 2005 г.

5. Киров Р.М., Гюров В.Н.,Стефанов С.С., Изследване на статичните характеристики на активните и реактивните товари в режим на понижена консумация., Международен конгрес, ТУ-Варна 2005 г.

6.  Киров Р.М., Василев Р.Н.,  Гюров В.Н., Стефанов С.С., Изследване и анализ на влиянието на реактивните мощности и режима на напрежение върху изменението на активната мощност., Международен конгрес, ТУ-Варна 2005 г.

7. Киров Р.М., Василев Р.Н., Гюров В.Н., Изследване електропотреблението на Република България в годините на прехода., Международен конгрес, ТУ-Варна 2005 г.

8. Киров Р.М., Гюров В.Н.,Стефанов С.С.,Компенсацията на реактивните товари – ефективен способ за икономия на ел. енергия., Енергиен форум, Варна  2006 г.

9. Киров Р.М., Гюров В.Н.,Стефанов С.С., Изследване на възможностите за разпределение на компенсиращите мощности между страна НН и СН на промишлени обекти., Енергиен форум, Варна  2006 г.

10. Киров Р.М., Гюров В.Н, Стефанов С.С, Тошков Г.П., Особености на схемното решение и техническите параметри на силовите елементи при компенсация на реактивните товари на страна СН на ф.”Полимери”АД., Конгрес на IEC  ТУ - Варна 2006 г.

11. Киров Р.М., Гюров В.Н., Стефанов С.С., Тошков Г.П.,  Система за мониторинг и контрол при компенсацията на реактивните товари в ф. “Полимери” АД., Конгрес на IEC  ТУ - Варна 2006 г.

12. Киров Р.М., Гюров В.Н.,Стефанов С.С., Възможности за изследване режимите на работа на ЕСС посредством мултифункционална система на базата на National Instruments LabView 8, сп. “Машиностроене и електротехника” 2006 бр.4.

13. Матев, Д., Киров, Р., Гюров,  В., Электроэнергетические характеристики автоматизированного управления уличного освещения, VI th INTERNATIONAL SCIENTIFIC SYMPOSIUM "ELEKTROENERGETIKA 2007" 19 -21.09.2007 г., сб. доклади, с. 273-277, Kosice, Stara Lesna, Slovakia, 2007.

14. Матев Д. М., Киров Р. М., Гюров В.Н., Система за автоматизирано управление на уличното осветление в гр. Варна, XIII Национална конференция по осветление „Осветление” 2007.

15. Матев Д. М., Киров Р. М., Гюров В.Н., Икономически аспекти при внедряване на система за автоматизирано управление на уличното осветление в гр. Варна, XIII Национална конференция по осветление „Осветление” 2007.

16. Гюров В.Н., Матев Д.М., Киров Р.М., Енергетични и светлотехнически показатели при димиране на натриеви лампи с високо налягане, XIII Национална конференция по осветление „Осветление” 2007.

17. Гюров В.Н., Киров Р.М., Стефанов С.С., Относно ефективността от компенсацията на капацитивни товари в тролейбусният транспорт, International Scientific Conference Unitech 2008.

18. Киров Р.М., Гюров В.Н., Стефанов С.С., Мониторинг и защита от резонанси явления на компенсираща система 10,5 kV в „Полимери” АД гр. Девня, “Машиностроене и електротехника” 2008 бр.

19. Gyurov V.N.,  Kirov R. M., Suleiman. S., Optimal Location of Reactive Power Compensators in Electrical Distribution Systems., International Conference “ELEKTROENERGETIKA” 2009, Stara Lesna, Slovak Republic.

20. Гюров В.Н., Чиков Вл., Киров Р.М., Оптимизиране на загубите на мощност и ел. енергия чрез намаляване плътността на тока на електрическите мрежи СН и НН в комунално-битовият сектор.

21. Матев, Д., Киров, Р. и В. Гюров, Система за автоматизирано управление на уличното осветление в гр. Варна, Национален семинар "Управление на уличното осветление", сб. доклади, http://www.cie-bg.org/seminar-varna-2008/sadarganie.html , ТУ – Варна, В., 2008.

22. Киров, Р., Матев, Д. и В. Гюров, Икономическа ефективност на системите за управление на улично осветление, Национален семинар " Управление на уличното осветление ", сб. доклади, http://www.cie-bg.org/seminar-varna-2008/sadarganie.html , ТУ – Варна, В., 2008.

23. Матев, Д., Гюров, В. и Киров, Р., Енергетични показатели при димиране на улично осветление, Национален семинар " Управление на уличното осветление ", сб. доклади, http://www.cie-bg.org/seminar-varna-2008/sadarganie.html , ТУ – Варна, В., 2008.

Важни

Уважаеми кандидат - студенти,
Благодарим за вашия интерес към катедра "Електроснабдяване и електрообзавеждане" (ECEO)!

Продължава...