ИСТОРИЯ

Катедра "Електроснабдяване и електрообзавеждане" е създадена през 1971 година, едновременно с разкриването на едноименна специалност, с два профила:

- "Електроснабдяване на промишлените  предприятия"
- "Електрообзавеждане на водния транспорт"

Първият ръководител на катедрата е проф. д-р инж. М. Маринов. Попълването на преподавателския състав и изграждането  на основната материална база продължава до 1976 г., когато се дипломира първия випуск.
През изминалите години учебният и научно-изследователският процеси са осъществявани от преподаватели с висока квалификация, възпитаници на български и на чуждестранни висши учебни заведения (Русия, Германия, Чехия). Натрупаният български и чуждестранен опит оказа ползотворно влияние върху катедрата и специалността като цяло.
С дългогодишната си преподавателска и научна дейност проф. д-р М. Маринов, проф. дтн Н. Джагаров, доц. д-р С. Чакъров, доц. д-р С. Славчев, доц. д-р П. Василев, доц. д-р Д. Матев, доц. д-р К. Киров, доц. д-р П. Петков, гл. ас. д-р Н. Кертиков, гл. ас. д-р Н. Вълчев, гл. ас. д-р З. Чакърова, гл. ас. д-р М. Дерхачерян, гл. ас. д-р Т. Бъчваров и гл. ас. Ц. Цонев  допринесоха за изграждането и развитието на катедра "Електроснабдяване и електрообзавеждане".
Значителна част от преподавателите в катедрата са провели дългосрочни специализации в Кралство Дания, Русия, Чехия,  Германия и Австрия. Ползотворни са установените контакти с чуждестранни висши учебни заведения. Поддържат се връзки с университетите в Кошице, Ижевск, Рига, Санкт-Петербург, Light & Optics – Кралство Дания, Прага, Бърно, Рощок, Будапеща, Одеса, както и със сродните катедри от други университети в страната. Укрепналите и развити контакти с чуждестранни университети дадоха възможност да бъде споделен опита на изтъкнати учени.
Катедра "Електроснабдяване и електрообзавеждане" осигурява за обучението на своите студенти и за нуждите на други специалности в Университета над 30 дисциплини за редовно и задочно обучение в ОКС "Бакалавър", "Магистър" и "Доктор". Издадени са повече от 30 учебни пособия. През изминалия  период в катедрата са се дипломирали над 3500 студента, които успешно са се реализирали като енергетици на предприятия, електромеханици на кораби, проектанти, ръководни кадри на фирми. Част от възпитаниците на катедрата  са намерили реализация в чужбина. Обучавани са и над 50 чуждестранни студента от арабските страни, Нигерия, Гърция и др., както и 30 докторанта, двама от които - чуждестранни  граждани.

Тематичната насоченост на научната, развойната и внедрителската дейности в катедра "Електроснабдяване и електрообзавеждане" е свързана с проектиране и оптимизация на електроснабдителни системи на средно и ниско напрежение в промишлеността, градското електроснабдяване, жилищни и обществени сгради, курортни комплекси, търговски и стопански обекти; електроснабдителни системи в електрическия транспорт; качество на електрическата енергия и електромагнитна съвместимост; проектиране и конструиране на индустриално електрообзавеждане; светлинна техника и осветителни уредби; силова електроника и автоматизация в промишлени предприятия; експлоатация и диагностика на индустриално електрооборудване; електроенергийна ефективност; интелигенти електроснабдителни системи; управляеми осветителни уредби и производствени агрегати; проектиране и конструиране на корабни електростанции и корабно електрообзавеждане; електроенергийна ефективност във водния транспорт; специализирани плаващи обекти; електроснабдяване и електрообзавеждане на пристанищна и транспортна инфраструктура; корабно осветление; електрообзавеждане на основни и спомагателни системи на кораба.

В научните колективи, освен преподаватели, успешно участвуват и студенти от специалността. Поддържат се  контакти с производствени предприятия в страната и се осъществява научно-консултантска, проектантска и внедрителска дейност в повече от 200 фирми.
Публикационната дейност наброява над 1000 заглавия в списания и научни конференции у нас и в чужбина. Научно-преподавателският състав има регистрирани над 70 авторски свидетелства. Преподаватели от катедрата са членове на Национален комитет по осветление (НКО), Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), НТС, IEEE и др.

Важни

Уважаеми кандидат - студенти,
Благодарим за вашия интерес към катедра "Електроснабдяване и електрообзавеждане" (ECEO)!

Продължава...