Обучението в специалност “Информационни и комуникационни технологии” (“ИКТ”) се провежда в трите образователно-квалификационни степени: бакалавър, магистър и доктор.

За да придобият образователно-квалификационна степен “Бакалавър” и професионална квалификация “Инженер по телекомуникации”, студентите преминават четиригодишен курс на обучение.

През първите две академични години се изучават широк кръг от фундаментални и общотехнически дисциплини като Висша математика, Теоретична електротехника, Програмиране и използване на компютри, Теория на информацията и сигналите, Чужди езици и др. През третата и четвъртата година студентите се оформят като специалисти по КТТ, преминавайки през основни курсове на обучение, като: Кодиране и окмпресия на информацията, Комуникационни вериги, Мултимедийни технологии, Компютърни мрежи и информационна сигурност, Цифрова обработка на сигнали, Оптоелектроника и оптични комуникации, Компютърни комуникации, Мобилни комуникационни системи и др.

Четиригодишният курс на обучение за студентите с добър и по-висок успех завършва с Държавен изпит по специалността или с разработване на дипломен проект (по избор). Останалите студенти полагат Държавен изпит.

 

 

Професионалната област на реализация по специалността е в сферата на информационните и комуникационни технологии, мултимедийната техника и технологии, мрежово и системно администране, проектиране и поддъръжка на компютърни и телекомуникационни мрежи, мобилните телекомуникационни оператори, менажиране в компютърни и телекомуникационни компании, сигнално охранителната техтика и технологии  и др.

Най-добрите студенти имат възможност да про­дължат образованието си още 1 и ½ години, получавайки магистърска степен. Подготовката през първия семестър на магистърския курс е обща, а през втория и третия семестър се специализира в един от следните два модула:

МОБИЛНИ И ОПТИЧНИ КОМУНИКАЦИИ (МОК);

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ И МОБИЛНИ ТЕХНОЛОГИИ (ТКМТ).

Завършилите курса на обучение могат да  намерят професионална реализация във всички области на съвременните информационни и телекомуникационни компании.

Магистърът-инженер може:

Да формулира и разработва технически проекти, както и да ръководи тяхното изпълнение в областта на специалността и в други потребителски области.

Да организира и управлява производството на компютърна и телекомуникационна техника и технологии, както и техните елементи, да контролира и диагностира работата на комуникационните системи и техните елементи.

Да извършва консултантска и търговска дейности, свързани с информационна и телекомуникационна техника и технологии.

За получилите магистърска степен, проявяващи задълбочен интерес към научно-изследователската дейност се предоставя възможност за повишаване на квалификацията чрез разработване и защита на докторска дисертация след три годишно обучение по индивидуален план.

Специалната подготовка на студентите от специалност “ИКТ” се осигурява от катедрата. В лабораториите на катедрата студентите могат да използват персонални компютри, свързани с локална мрежа и Internet, а също и разнообразна измервателна апаратура.

Студентите от специалност “ИКТ” могат да ползват още изключително богатата библиотека от техническа периодика, издавана от световната организация на инженерите по  електротехника и електроника (IEEE), а също така и университетската библиотека.

 

Образователно-квалификационна степен - Бакалавър

*КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА - Бакалавър*

 

*УЧЕБЕН ПЛАН - Бакалавър*

редовно обучение

задочно обучение

 

Образователно-квалификационна степен - Магистър

*КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА - Магистър*

 

*УЧЕБЕН ПЛАН - Магистър*

срок на обучение 1.5 години

редовно обучение

задочно обучение

срок на обучение 2 години

редовно обучение

задочно обучение

срок на обучение 2.5 години

редовно обучение

задочно обучение