История

Библиотеката на Технически Университет - Варна започва своята дейност от учебната 1963-1964 година. Създадена  едновременно с основаването на университета, тя има твърде скромно начало. В началния период е разположена на територията на Библиотеката на Икономически Университет Варна (тогава ВИНС “Д. Благоев”) и е под методическото ръководството на нейния директор. Книжният  фонд наброява само 560 тома.     Обособяването на Библиотеката на ТУ - Варна се извършва с назначаването на първия щатен библиотекар. Учебната и научна литература се набира от дарения, направени от наши и чуждестранни институти.
 С откриването на нови специалности и увеличаване на броя на студентите нараства и необходимостта от увеличаване на книжния фонд. Започва комплектуването и на периодични издания, повечето от които чуждестранни. Така се поставя началото на неповторими колекции с изключително значение за обучението както на студентите, така и за научната работа на младия преподавателски състав. Създадени са книгообменни връзки с около 40 университети от България и чужбина. От 1973 г., десет години след нейното съществуване, библиотеката вече е с персонал от седем души и фонд от 35 336 тома.
През 1975 г. на библиотеката се предоставя цял етаж от около 600 м2, намиращ се в новопостроения Учебно - производствен корпус. Трите читални - “Периодика”, “Студентска” и “Преподавателска” са функционално свързани със “Заемна служба” и с хранилищата, които са достатъчно обширни за да поемат непрекъснато нарастващия фонд, възлизащ на 56 000 тома.
Важни етапи в автоматизацията на библиотечната обработка на фонда са:
-    1985 г. - обработка чрез миниграф и първите персонални компютри;
-    1991 г. - преминаване към програмен продукт “Автоматизирана библиотека”.
В сегашните си помещения на първия етаж на Нов учебен корпус, с обща площ от 2000 м2 , библиотеката се премества през 1999 г.
УБ е колективен член на Съюза на библиотечните и информационни работници (СБИР) и на Съюза на университетските библиотеки. От 2007 г.
Университетска библиотека предоставя широк достъп до електронни ресурси. Става възможно извършването на справки, както в електронните каталози, така и в базите данни на информационно-търсещите системи, от всеки кабинет и компютърна зала на университета. На територията на библиотеката може да се ползва безжичен интернет.
През 2011г. е включен  модул „Сканиране”, необходим за дигитализация на библиотеката.  Читателите  могат да се запознаят с най-актуалните заглавия в web страницата на Университета и да  видят сканираните корица и съдържание на новите книги и  списания.
Университетската Библиотека, като културен център, ежегодно организира изложби на специализирана литература. Интересът към тях е традиционно висок. Те дават възможност за комплектуване на нови заглавия със съдействието на преподавателите. Студенти от спец. ИД излагат свои произведения в залите на библиотеката, като най-добрите се награждават по време на Майските тържества.
Книжното богатство на Университетската Библиотека наброява около 200000 тома. То е на разположение на нейните читатели - студенти, преподаватели, учени и потребители от страната и чужбина.