За проекта

Цели на проекта

  • Повишаване привлекателността на докторантурата сред младите хора и стимулиране активното участие на докторантите в изследователския процес.
  • Превръщане на докторантурата и постдокторантурата в  двигателна сила и инструмент за развитие на икономиката, базирана на знанието и иновациите.
  • Развитие на специализациите като резултат от интеграцията на ТУ - Варна с бизнеса и задълбочаване на неговото научно обслужване.

Проектното предложение е насочено към инвестиции в човешки капитал за развитие на потенциала на докторанти, постдокторанти, млади учени и специализанти в областта на инженерните науки. В резултат на това същите ще придобият нови знания и умения, способстващи  за бъдещата им успешна професионална реализация, което от своя страна ще повиши качеството на инженерното образование.

Реализацията на този проект ще доведе до нарастване ефективността на работа на ТУ – Варна като обучителна институция и стимулиране на научното и кариерно развитие на младите хора, работещи там.

Повишената квалификация и научни постижения на докторантите, постдокторантите и младите учени от ТУ – Варна ще им даде възможност, участвайки активно в учебния процес,  да вложат своя принос за постигането на целта на приоритетната ос 3 на ОП „РЧР”, насочена към подобряване  качеството на образованието и обучението в съответствие с потребностите на пазара на труда.

Осъществяването на проекта ще доведе до засилване мотивацията на младите хора, завършващи инженерно образование за реализация в сферата на науката и образованието и към повишаване качеството на научните разработки. Проектното предложение цели да развие научния потенциал и на онази част от целевите групи, която вече е ангажирана в  образователната и научна дейност, посредством създаването на възможности за тяхната допълнителна квалификация.

Дейности

  • Подкрепа на нови и започнали докторски   програми.
  • Повишаване на научния потенциал на постдокторанти и млади учени чрез провеждане на обучение по модернизирани индивидуални научни и кариерни планове.
  • Стимулиране развитието на специализациите като форма на интеграция на ТУ – Варна с бизнеса и научното му обслужване.
  • Изграждане на механизми и подпомагане на мобилността на докторанти, постдокторанти, млади учени и специализанти.
  • Модернизация на научната инфраструктура и изграждане на благоприятна среда за осъществяване на дейности за ускорено научно и кариерно израстване.
  • Осигуряване на устойчивост на проектните резултати и на модернизираната политика на ТУ – Варна за подпомагане на докторанти, постдокторанти, млади учени и специализанти.
  • Информационна и промоционална кампания

 

Още:

В основата на проекта като крайна цел стои инициативата, заложена в Лисабонската стратегия за развитие на икономика, базирана на знанието, доразвита в инициативите на Стратегия Европа 2020. В европейската стратегия като един от най – важните лостове за постигането на „интелигентен, приобщаващ и устойчив растеж” на страните от ЕС е изведена „политиката за научни изследвания и иновации, която следва да се издигне от термина Европейски политически приоритет в широко признато средство за създаване на възможности за нарастване на конкурентоспособността и производителността, както и устойчивостта, за да се постигнат целите на обществото”.

Целите, които си поставя проектното предложение и очакваният резултат от неговото реализиране (съответстващи на тези на конкретната схема за предоставяне на финансова помощ), са изведени и на база на анализа на нуждите и проблемите на българската икономика на национално, регионално и общинско равнище в контекста на стратегическите европейски приоритети. Данните в тази насока показват неблагоприятни тенденции:

  • на национално ниво – съществено изоставаща средна стойност на показателя „Интензивност на НИРД” от тази, отчитана за ЕС (през 2009г. – 0.53% за България, а 1.90% за ЕС–27), в резултат на това - ниска иновационна активност на бизнеса; слаба мотивация на високообразованите млади хора и тези с научни степени за реализация в България, поради липсата на добри условия за работа и недостатъчно материално стимулиране (постоянен темп на намаляване броя на докторанти, постдокторанти и млади учени с 10% на година – по данни на НСИ).
  • на ниво район за планиране – Североизточен район за планиране, в който се намира ТУ – Варна е на второ място по дял на НИРД в БВП – 0.2% (Регионален план за развитие на СИРП 2007-2013г.), но този резултат е доста по – нисък от средния за страната – 0.4% и  далеч се разминава с поставената в Стратегия Европа 2020 (3 % от БВП) цел. Той показва, че в района връзката „наука – бизнес” е все още слаба и не води до ново технологично и конкурентоспособно ниво на икономиката. Съществуващият научен потенциал е ограничен (съсредоточен преобладаващо във гр. Варна), което не съдейства достатъчно за развитие на неговия иновативен капацитет. Липсва изградена технологична инфраструктура, чрез която да се осъществява технологичното партньорство с бизнеса. От извършвалите иновационна дейност незначителен е делът на фирмите, които през последните пет години са внедрявали технологични или продуктови иновации.
  • на областно и общинско – на територията на региона е съсредоточена мрежа от образователни, научни и научно-изследователски центрове с национална значимост и високо квалифицирани човешки ресурси, която обаче на този етап не е използвана ефективно за постигане на стратегическата цел на ЕС - развитие на  икономика, базирана на знанието. Една от основните причини за ниската иновационна активност на фирмите (едва около 1.6% от тях внедряват иновации) е слабо изразената връзка „наука – бизнес”. Това обяснява и част от сериозните проблеми на бизнеса в региона като висока енергоемкост на производствата; недостатъчно използване на енергоспестяващи системи и възобновяеми енергийни източници и др.

Дългосрочната визия за България обединява две стратегически цели за програмния период 2007-2013 г., разработени на базата на приоритетите на ЕС и в съответствие със Стратегическите насоки на Общността:

  • Засилване на конкурентоспособността на икономиката с оглед постигането на висок и устойчив растеж;
  • Развитие на човешкия капитал с цел осигуряване на по-висока заетост, доходи и социална интеграция.

В контекста на европейските и националните приоритети са формулирани и тези  на Националната стратегия за развитие на научните изследвания (2009-2019г.), които целят да се постигне ускорено използване на резултатите от изследванията и иновациите, модернизиране на научния процес и въвеждане на ефективни европейски модели и практики. Дейностите, заложени в проектното предложение, насочени към повишаване на научния потенциал на младите научни работници и неговата приложна ориентация са в пълно съответствие с целите в посочените по – горе стратегически документи.

Целите и дейностите за тяхното реализиране, заложени в проекта ще допринесат за осъществяването и на две от главните стратегически цели и проритети за развитието на Североизточен район за планиране (Регионален план за развитие на СИРП за периода 2007-2013г.):

-         Стратегическа цел 1 – Развитие на динамична икономика, основана на конкурентоспособност и иновации.

Разпространението на знания и иновации, приложните изследвания и внедряването на новите технологии са важна предпоставка за постигането на стабилен растеж и висока производителност в района. Реализацията на проектното предложение ще бъде сериозен принос за постигането на тези резултати.

-         Стратегическа цел 2 - Мобилизиране и повишаване качеството на човешкия потенциал и достигане на европейски стандарти в заетостта и жизнената среда

Инвестициите в повишаване качеството на човешкия потенциал, насочени към образование през целия живот, модернизиране на образователната и научно – изследователската инфраструктура са приоритети, към чието изпълнение е ориентиран и настоящия проект.

 

Проектното предложение ще допринесе за реализирането на приоритета в „Стратегия за развитие на област Варна 2005 – 2015г.”, насочен към повишаване на конкурентоспособността на основата на икономика на знанието, посредством развитието на образователната и изследователската дейност, технологичното развитие и иновациите. Тук приносът на ТУ – Варна ще бъде значителен, поради факта, че в технологичен аспект стратегически приоритет в развитието на Варненска област се явява превръщането и в „регион на високите технологии“.