Описание на целевата група

Общият брой на участниците в целевите групи на проекта са 40, от които:

  • Докторанти – 24;
  • Постдокторанти – 8
  • Млади учени – 5
  • Специализанти – 3.

Проектното предложение е насочено към подкрепа на усилията на  целевите групи за нарастване на техния принос при решаване на проблемите на науката и нейната връзка с бизнеса, в изграждането на икономика, базирана на знанието, както на национално, така и на регионално равнище.

В Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2008 – 2018г. са откроени следните по – важни проблеми - проблеми, свързани с финансирането на научните изследвания; проблеми на научната инфраструктура; политика по отношение на учените; слаба връзка „наука – бизнес” и др.

Моделът на финансиране на науката в България не създава достатъчно условия и стимули за развитие на висококачествена и конкурентна НИД. Едва 0.1% от БВП се падат на нейното частното финансиране от бизнеса (едни от най – ниските разходи в ЕС). От друга страна инвестираните средства не се използват ефективно, което е следствие от липсата на национални приоритети за развитие на научните изследвания, отсъствието на ефективна система за оценка на тяхното качеството, както и на добра съгласуваност на политиките и инструментите в областта на изследванията и на иновациите.

Около 60% от общият брой на обучаваните в проекта и около 25% от общия брой на докторантите в ТУ – Варна(над 100) съставлява Целева група 1 - Докторанти. Дейностите, насочени към тази целева група са продиктувани от следните тенденции:

  • Нисък относителен дял успешно приключили докторантури;
  • Висок дял на отчислените с право на защита, но не използвали това право;
  • Слаба мотивираност на магистрите, реализирали най – високи резултати за продължаване в третата степен на обучение – докторантура.

Около 20% от състава на обучаваните в проекта е представен от Целева група 2 - Постдокторанти. Анализът на състоянието на тази група показва следното:

  • Липса на финансови ресурси за осигуряване на публикационна дейност в авторитетни международни научни издания и за осъществяване на академична мобилност;
  • Недостатъчен достъп до адекватни информационни ресурси и модерна научна инфраструктура

Приблизително 12% от състава на обучаваните представлява Целева група 3 – Млади учени. Мерките, които  се предвиждат за тях в Дейност 3 на проектното предложение са породени от аналогични проблеми на тези на Целева група 1 и са насочени към засилване на мотивацията на младите учени за зачисляване в докторантура и на техния принос при решаването на практически проблеми на бизнеса и публичната администрация.

Около 7% от състава на обучаваните в проекта ще бъде попълнен от Целева група 4 – Специализанти.

Проектното предложение цели да допринесе за решаването на един от най – важните проблеми на региона,  дефиниран в Стратегията за развитие на област Варна (2005-2015) – ниската иновационна активност на предприятията в областта. Като се има в предвид амбициозната цел - Варненска област да се превърне в „Регион на високите технологии”, ролята  на ТУ – Варна и на представителите на целевата група става определяща.