ПРОЕКТ ФНИ КП-06-ПН-37/28


 

Договор № КП-06-ПН-37/28
Проект: „Изследване режимите на електропотребление в електроснабдителни системи за градски електрически транспорт с двупосочен пренос на мощност”
Бюджет: 120 000 лв.
Ръководител: проф. д-р инж. Венцислав Вълчев

 

Научноизследователски екип:

проф. д-р инж. Венцислав Цеков Вълчев - ръководител
проф. д-р инж. Георги Павлов, ВТУ „Тодор Каблешков”
доц. д-р инж. Валентин Гюров
доц. д-р инж. Владимир Чиков
доц. д-р инж. Пламен Парушев
гл. ас. д-р инж. Никола Македонски – пост докторант
гл. ас. д-р инж. Илко Търпов
ас. маг. инж. Христиан Панчев – докторант
ас. маг. инж. Николай Бежанов – докторант
ас. д-р инж. Мартина Томчева, пост докторант, ВТУ „Тодор Каблешков”
ас. д-р инж. Любомир Секулов, пост докторант, ВТУ „Тодор Каблешков”
маг. инж. Юлиян Йорданов, ТУ-Варна, кат. ЕСЕО, докторант
маг. инж. Димо Стефанов, ТУ-Варна, кат. ЕТМ, докторант
Даниел Тодоров, ТУ-Варна, спец. ЕСЕО, студент


РЕЗЮМЕ НА ПРОЕКТА:

Анализът на режимите на електропотребление е свързан с разбирането на физичния характер на процесите и явленията, което изисква наличието на адекватни методи за описанието им. Съвременните електроснабдителни системи се характеризират със сложни процеси, свързани с характера и режимите на електропотребление и изискват постоянно развитие на теоретичния апарат за изследване на физичните процеси и явленията в тях. Това е свързано и с анализиране на проблемите с качеството на електрическата енергия и електромагнитната съвместимост в условията на двупосочен пренос на мощност с динамичен характер. Внедряването на много нови по тип консуматори предизвика значителна промяна на режимите на електропотребление, водещо до усложняване на теоретичния апарат за описанието им. През последните години се появиха и нови по своя характер потребители, които могат да бъдат както консуматори, така и в определени случаи и източници на електрическа енергия. Настоящият проект цели извършването на теоретични и експериментални изследвания за получаване на нови знания, свързани с характера на явленията и процесите и получаване на усъвършенствани комплексни методи за анализ и оценка на електропотреблението с отчитане на вероятностно-статистически показатели. Такива изследвания имат претенциите за фундаменталност, т.к. се цели получаването на теоретични методи за разбиране процесите, настъпващи в електроснабдителни системи, предопределени от случайния характер на включване на различни консуматори и източници на електрическа енергия в кратки интервали от време, които имат и изявен неактивен и нелинеен характер. Разработените методики за изследването им в големи интервали от време ще дадат възможност за адекватна оценка на енергетичното им въздействие върху електроснабдителните системи и въздействието им върху показателите за качество и електромагнитна съвместимост.

Очакваните резултати могат да дадат нови знания за физическата същност на про-цесите и явленията, настъпващи в характерни електроснабдителни системи, с отчитането както на процеси настъпващи в кратки периоди от време, така и в продължителен времеви интервал.

Анализът на режимите на електропотребление в условията на двупосочен пренос на мощност може да бъде класифициран като фундаментално научно изследване, тъй като резултатите ще послужат за разбиране същността на явленията и нямат пряка стопанска приложимост.


НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ:

  1. Оценка на приложимостта на традиционните методи за анализ и описание на режимите на електропотребление,  качество на електрическата енергия и електромагнитна съвместимост в електроснабдителни системи в условията на динамична промяна на характера и посоката на мощността. 
  2. Разработване на обобщена методика за описание на процесите при електропотребление в условията на двупосочен пренос на мощност от динамичен характер.
  3. Разработване на физически модели за практическа симулация на електроснабдителни системи с двупосочен пренос на мощност с динамичен характер и практическа проверка на методите за анализ.
  4. Възстановка на електроснабдителна система за електрически транспорт с рекуперативни режими, като характерен пример за наличие на изледваните процеси.


СЪБИТИЯ:

18.12.2019 г. Класиране на проекта в конкурсната сесия и подписване на договор за изпълнение

22.12.2019 г. Работна среща на участници в проекта от Технически университет-Варна

07.02.2020 г. Посещение на обучителен семинар по въпроси, свързани с изпълнението на проекти, финансирани от Фонд „Научни изследвания”, гр. София, СУ „Климент Охридски”

13.03.2020 г. Преминаване към изцяло самостоятелна работа в домашни условия поради обявено Извънредно положене в Република България

В съответствие със Заповед № РД-01-124 за въвеждане на противоепидемични мерки в страната, се преустановяват преките физически контакти между участниците в екипа, както и работата в научноизследователски лаборатории. Дейностите по проекта ще бъдат извършвани по възможност в домашни условия.

07.04.2020 г. Продължаване на индивидуалната работа по проекта във връзка с обявената Извънредна епидемиологична обстановка в Република България

В съответствие с Решение на НС за удължаване на срока на обявеното извънредно положение до 13.05.2020 г. и Решение на МС от 14.05.2020 г. за въвеждане на извънредна епидемиологична обстановка, се ограничават преките физически контакти между участниците в екипа, както и работата в научноизследователски лаборатории. Дейностите по проекта ще бъдат извършвани по възможност в домашни условия.

03.06.2020 г. Участие в 21-ви Международен симпозиум по електрически апарати и технологии - SIELA 2020 (индексиран по Scopus, конференция с импакт фактор)

18.06.2020 г. Работна онлайн среща на екипа по проекта

12.10.2020 г. Участие в изложба-конкурс конкурс „Научни постижения на звената в ТУ-Варна“ – Месец на науката в Технически университет-Варна

20.11.2020 г. Участие в 20-та международна конференция Unitech 2020

20.12.2020 г. Работна онлайн среща на екипа по проекта

09.02.2021 г. Работна среща с екипа на ВТУ "Тодор Каблешков"

08.03.2021 г. Работна онлайн среща на екипа по проекта

11.05.2021 г. Обявяване на обществена поръчка, възлагана чрез събиране на оферти с обява по реда на чл. 20, ал. 3 от ЗОП с предмет: „Доставка на оборудване, консумативи, материали и малотрайни активи за нуждите на Технически университет – Варна, по обособени позиции“ по договор № КП-06Н37/28/18.12.2019 г., финансиран чрез Фонд „Научни изследвания

Линк към обществената поръчка: https://app.eop.bg/tender/136670/buyer/lots

28.06.2021 г. Участие в 17-та международна конференция по електрически машини, апарати, задвижвания и енергийни системи ELMA2021 (индексирана по Scopus)

30.06.2021 г. Работна онлайн среща на екипа по проекта

28.07.2021 г. Доставка на оборудване (ДМА), консумативи, материали и малотрайни активи за нуждите на проекта

30.07.2021 г. Одобрение на заявки за участие и доклади в 13-та международна конферецния BulEF 2021, 08-11.09. 2021 г.

 

Важни

Уважаеми кандидат - студенти,
Благодарим за вашия интерес към катедра "Електроснабдяване и електрообзавеждане" (ECEO)!

Продължава...