СПЕЦИАЛНОСТ: „ИНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГИЯ”

Технически университет – Варна приема за обучение студенти по специалност „Инженерна екология” в образователно-квалификационна степен „Бакалавър” и „Магистър”, в редовна и задочна форма на обучение. Специалността е правоприемник на специалност „Техника и технологии за опазване на морето и околната среда”

Катедра „Екология и опазване на околната среда” е профилираща за специалност „Инженерна екология”. В катедрата работят компетентни, висококвалифицирани преподаватели със значителни научни и практически постижения.

Катедрата разполага с модерни лаборатории по третиране на твърди отпадъци, морска екология, контрол качеството на водите и въздуха, комплексни екологични изследвания и др. Студентите получават практическа подготовка и по време на ежегодните летни учебни практики, провеждани в държавни институции и производствени предприятия.

Обучението в специалност „Инженерна екология” има за цел подготовка на квалифицирани кадри в областта на опазването, възпроизводството и възстановяването на околната среда, и екологосъобразното използване на природните ресурси.

В хода на своето обучение студентите придобиват теоретически и практически знания, умения и компетентности относно:

• Работа с измервателна апаратура за мониторинг и контрол на качеството на околната среда;
  • Управление на отпадъците;
  • Управление и осъществяване на екологосъобразно природоползване;
  • Наблюдение, анализ и оценка на състоянието на водите, въздуха, почвите, екосистемите;
  • Оптимизиране на работната и жизнена среда на човека;
  • Експлоатация и поддържането на пречиствателните съоръжения;
  • Разработване и реализация на програми и проекти по опазване на околната среда и морето.

Сред профилиращите дисциплини за специалността в ОКС „Бакалавър” са: Екология и опазване на околната среда, Замърсяване на въздуха, Замърсяване на водите, Екологосъобразни възобновяеми енергийни източници, Производствени технологии и материали, Екотоксикология, Екологичен мониторинг и експертизи, Морска екология, Технологии за обработка на твърди отпадъци и др.

Завършилите специалност „Инженерна екология” получават професионална квалификация Инженер – еколог.