СПЕЦИАЛНОСТ: „ИНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГИЯ”

Програмата е предназначена за лица, завършили образователно-квалификационна степен „Бакалавър”.

Обучението е в редовна форма – държавна поръчка и платено и задочно – платено.

Продължителността на обучението е два семестъра (за задочно обучение три семестъра), както и за завършили образователно-квалификационна степен „бакалавър” по други инженерни специалности, като в този случай продължителността на обучение е четири семестъра (за задочно обучение пет семестъра). Обучението завършва с държавен изпит или дипломна работа.

Подготовката на магистри по специалност „Инженерна екология” за завършилите специалности „Екология и техника за опазване на морето и околната среда”, „Екология за опазване на околната среда” и "Инженерна екология" се характеризира с овладяване на допълнителен обем от знания по управление на качеството на компонентите на околната среда: Управление качеството на атмосферния въздух; Интегрирано управление на водите; Интегрирано управление на опасни и радиоактивни отпадъци; Системи за управление на околната среда; Малкоотпадъчни и безотпадъчни технологии; Опазване на ландшафта на черноморския регион. Обърнато е внимание на пристанищната дейност и нейното въздействие върху околната среда, екологичното право, проектирането на технически системи, организация и управление на екологични проекти.

Подготовката на магистри по специалност „Инженерна екология” за завършилите ОКС „бакалавър” от други инженерни специалности освен изброеното, включва и основна подготовка в областта на природоползването, екологията, компонентите на околната среда и технологиите за пречистване, която има за цел да приравни подготовката с тази на завършилите ОКС „бакалавър” по специалности „Екология и техника за опазване на морето и околната среда” и „Инженерна екология”.

Сред профилиращите дисциплини на специалност „Инженерна екология” в ОКС „Магистър” са: Управление на качеството на атмосферния въздух, Интегрирано управление на водите, Компютърни методи в изследванията на околната среда, Системи за управление на околната среда, Организация и управление на екологични проекти и др.

Завършилите магистратура „Инженерна екология” могат да намерят успешна реализация като инженер-еколози в:

• Морския транспорт и пристанищата;
  • Частни държавни фирми, стопански и обществени организации и институции, свързани с опазване на околната среда и морето;
  • Действащи предприятия  и програмни колективи за опазване на въздуха, водите, почвите и екосистемите; за пречистване на водите и въздуха; за оползотворяване на отпадъците;
  • Действащата в национален мащаб мониторингова система;
  • В държавни институции – общински и областни администрации, РИОСВ, пристанищна администрация и други контролни органи.