I. Правилник на състезанието
Мини сумо е дисциплина, в която участват два автономни робота. Те се поставят на тепих, който представлява черен кръг с бяла линия, която роботите могат лесно да разпознават. Целта на всеки робот е да изтласка съперника си от тепиха и да остане последен на терена. Роботът трябва да започне да се движи при получен старт сигнал от съдията, чрез инфраред стартов модул. (виж. III. 2. - Статов Модул)

1. Победа

Победител е роботът, който в два от три рунда остане последен на тепиха.

2. Дисквалификация
Роботът се дисквалифицира ако нарушава принципите на честната игра:

  • Обстрелва, залива или се опитва по друг начин да унищожи или обърка робота на противника, като се отдалечава от основната си цел да го избута от терена.
  • Опитва се да повреди терена или да го направи негоден за опонента му, като така се отдалечава от основната си цел да избута опонента си.

Роботът се дисквалифицира по технически причини:

  • Ако се самозапали.
  • Не се движи повече от 30 секунди или по преценка на съдията.
  • Ако след участието си роботът е оставил по терена, течности, чаркове или други парчета и материали.
  • Ако не покрива техническите изисквания описани по-долу в регламента.

3. Преиграване
Рундът може да се преиграва по съдийска преценка:

  • Ако няма изразен победител при падането и на двата робота от тепиха.
  • Ако роботите не се сблъскват или сблъсъците им не водят до избутване от ринга за максималното време на рунда (3 минути).

4. Загуба
Губи роботът, който пръв напусне очертанията на тепиха, като докосне подът с коя да е част от себе си.

5. Сляп Робот
За да избегнем борбата на “слепи” роботи, те трябва да могат да избутат кутия поставена на ринга за по-малко от 3 мин, както и да спазват бялата линия и да не падат от терена.

II. Технически изисквания към роботите

1. Размери
Роботът трябва да е с максимални размери 10 см широчина на 10 см дължина. Няма ограничения за височина.

2. Тегло
Теглото на робота трябва е до 500 грама. Не се допуска използването на намаляващи теглото приспособления.

3. “Лепкави колела”
Забранено е използването в конструкцията на робота на лепило, лепнещи колела и други пасивни средства, усилващи сцеплението му с повърхността на ринга.

4. Визия
Отборът може да е постави на видно място националният флаг, както и логото на организацията, за която се състезава робота. Роботът не трябва да се разпада по време на състезанието. Роботът трябва да издържа на сблъсък с другите роботи.

III. Изисквания към терена

1. Размери и цветове

  • Външен диаметър на тепиха – 77 см(включва и бялата линия). Черен на цвят.
  • Широчина на външната линия = 2,5 см. Бяла на цвят.
  • Две стартови линии с дължина 10 см, широчина – 10 см. Кафяви на цвят.
  • Разстояние между стартовите линии = 10 см.

2. Стартов модул
Фигурата по-долу илюстрира режимите на работа на модула. За да бъде по-малко чувствителни към шума и смущенията модула ще запазва последното си състояние и като се рестартира ще се върнща в него. Това означава, че всеки мач ще завършва с изпращане на командата Stop от съдията.

Capture2

Start, Stop, Resume, End a Match

При повикване от съдията, отборите се приблицават и поставят роботите си на терена. Терена е разделен  на четири квадрата, като роботите се поставят в два противоложни квадрата, както е показано на фигурата. Преди старта съдията премахва кръста, който разделя терена. След поставянето им роботите немогат да бъдат местени.

Capture

Start

Всеки рунд започва със старт комада (Start), която съдията изпраща с IR дистанционно (RC-5 Philips protocol). Веднага щом получат командата роботите трябва да започнат борбата, т.е. няма 5 секундни или каквото и да е друго закъснение. Всеки участник може да си изработи приемник или да си поръча такъв от организаторите (заплащат се само транспортните разходи). Също така роботите трябва да има светодиод, който да индицира състоянието им. Тези правила са напълно съвместим с Robotchallenge правилата за Мини Сумо , като при разминаване международният правилник има предимство. Старт комдата е бутон 1, а Стоп командата е бутон 2 на дистанционното.