Катедра "ТЕОРЕТИЧНА И ИЗМЕРВАТЕЛНА ЕЛЕКТРОТЕХНИКА"

Преподавателски състав на катедра ТИЕ 1986г.

Катедра "Теоретична и измервателна електротехника" е създадена през 1963г. с ръководител доц. Крум Асенов Попов. Ръководители на катедрата са били още: доц. Дишлиев - 1975г., доц. д-р Тодоровски - 1975-1984г., доц. д-р Таушанов - 1984-1985г., доц. д-р Ралчева - 1986-1999г., доц. д-р Панов - 1999-2008г., доц. д-р Маринов - 2008-2015г., доц. д-р Стафунски - 2015-2016г. и понастоящем гл. ас. д-р Василева.
Първоначално от преподаватели в катедрата се четат дисциплините: "Теоретични основи на електротехниката", "Електрически измервания" и "Охрана на труда". По-късно се оформят двете направления "Теоретични основи на електротехниката" и "Електрически измервания". От 1986г. към катедрата е обособено и направление "Обща електротехника".
В момента катедрата разполага с шест учебни лаборатории, в които сe обучават студенти от всички специалности на ТУ-Варна.
Катедрата има международни контакти с различни Висши учебни заведения. По покана на катедрата лекции са изнасяли проф. дтн. Новицки, проф. дтн. Матханов, доц. ктн. Буштян, проф. Хироши Каваками, проф. дтн. Ищван Ваго.
През последните години преподаватели от катедрата са в творчески контакти с проф. Узуноглу от Научно-техническия университет в Атина, с проф. Бак Андерсен от Университета на гр. Оолсборг (Дания) и с проф. Ямашита от Университета по електротехнологии в Токио.